måndag 21 maj 2018

fredag 6 april 2018

Tävlingsprogram sommaren 2018


Maj        Tid      Plats              Arr                   Info                        Tel               Öv

To 10        10.-14     Tävlingsnytt      Ljungsbro sff        S-Å Ljungholm        0709-52 53 02

Lö 26        10-14      Stångån Tannefors   sfk Firren        Åke Allard               070-8447655

Juni


Lö 2         10-14         Klubbnytt            Ljungsbro sff        Sten Åke   KM

Sön 3       10-14         Hovetorp  Kinda K  Bjärka Säby        Helena Rosen            076-612 13 13

Lö9          10-14    KM intern mete          Lsff                       Ingvar Johansson        073-9517717

sön 10      10-14    3-Mannalag              sfk Baltzar               Jerry  Isaksson     070-3424530  Föranm

Juli

Sön 29        10-14      Göta Kanal Norrby    Baltzar        Jerry Isaksson              070-342 45 30

Aug

Sön 12     10-14   DM Tarad mete   Tävlingsnytt  Baltzar  Jerry Isaksson            070-342 45 30

Sön 19     10-14   Göta Kanal Berg       Bjärka                      Helena Rosen           076- 612 13 13

Lör 25      SM mete indv                 Nyköping

Sön 26      SM Lag                           Nyköping

Sep

Lö 1        10-14     Stångån  Nykvarn       sfk firren               Åke Allard                 070-8447655

Sön 2       10-14    3-Manna Lag       tävlingsnytt        lsff  Sten-Åke                       0709-525302



Inget Tisdagsmete i år kanalen har varit tömd


Tel: Tävlingsnytt 0730-814225

     

Sommar-Höstprogramet 2018


Klubblokalen  håller stängt under sommaren

Lokalen öppnar åter Onsdagar 21/11 28/11 5/12 12/12 19/12 9/1 och alla onsdagar fram t.o.m. mars månad ut 2019

Metartävling , Kr. Him. F dag 10/5

Tävlingsplats ring tävlingsnytt Tävlingstid 10..00- 14.00 Upplysning Sten - Åke 

Klubbmästerskap 2/6 och 9/6

Lördag 2 juni Traditionellt mete  upplys Sten -Åke
Lördag  9 juni Internationellt mete  Upplys Ingvar Johansson Tel. 073-9517717

Gökotta  och  Fyrsjömästerskap  16/6

Samling grillplatsen 07.30  Fyrsjömästerskapet fiskas mrllan 08.00- 11.00 frivilligt Sillbordet står dukat C A kl 11.30 föreningen bjuder tag med egen dryck . Föranmälan senast 14 /6 till Sten Åke eller Stig Andersson  070-398 50 83

3-Manna lagtävling 2/9

Tävlingstid 10-00 -14.00 Föranmälan senast 31/8 Sten Åke  070-952 53 02

Julbord Fre . 30/11 

Max 35 deltagare föranmälan till  Sten Åke senast Sön 25/11


Har du en e-postadress

Skickaden så kan du få snabb information. skicka den i form av ett hälsnings mail till Lsff"telia.com


Lite telefonnummer som kan vara bra att ha 


Ordförande Lars Wiström  013- 270965
Kassör Sten Åke Ljungholm  070-952 53 02
Stig Andersson  070-398 50 83  (fyrsjön)
Klubbnytt 0730-819844


måndag 19 februari 2018

KM - Pimpel Svenneby 2018-02-18

  1. Göran  Ingvald                  5764              Klubbmästare
  2. Yukitoshi  Kato                 3140
  3. Anders  Bergman              2472
  4. Tommy  Sandell                 2118
  5. Stig  Andersson                  1762
  6. Anders  Andersson            1532
  7. Tommy  Svärd                   1009
  8. S-I  Sandell                           818
  9. Börje  Persson                      738
  10. Tommy  Trinks                     728
  11. Martin van wilsem               694
  12. Arne  Karlsson                      632
  13. Kenneth  Holmberg              564
  14. Eva  Målhammar                  460
  15. Tommy  Bockerud                386
  16. Göte  Larsson                        350
  17. Jan  Algmark                        166        Jumbosticka

Ljungsbromästerskapet i pimpel 2018-02-17

  1. Anders  Törnström                   Cloetta  fvf                      5680  Ljunsbromästare
  2. Tommy  Pettersson                   Cloetta  fvf                      5540       
  3. Jimmy  Nylen                            Cloetta  fvf                      5000
  4. Anders  Andersson                   Ljungsbro  sff                 4030
  5. Magnus  Leander                      Cloetta  fvf                      4020
  6. Anders  Bergman                      Cloetta  fvf                      3920
  7. Tomas  Johansson                     Cloetta  fvf                      3780
  8. Dick  Zetterlund                        Cloetta  fvf                      3780
  9. Fredrik  Thorsson                     Cloetta  fvf                      3680
  10. Christer   Samuelsson               Cloetta  fvf                      3160
  11. Kenth  Eriksson                         Cloetta  fvf                      2980
  12. Yokitoshi  Kato                          Ljungsbro  sff                  2380
  13. Conny  Karlsson                        Cloetta  fvf                       2380   
  14. Tommy  Sandell                         Ljungsbro sff                   2300
  15. Roine  Johansson                       Cloetta  fvf                       2280
  16. David  Oskarsson                      Cloetta  fvf                        2160
  17. Eva  Målhammar                       Ljungsbro  sff                  2120
  18. Kenneth  Holmberg                   Ljungsbro  sff                  1920
  19. Tommy  Bockerud                     Ljungsbro  sff                  1530
  20. Göran  Ingvald                           Ljungsbro  sff                  1320
  21. Arne  Karlsson                           Ljungsbro  sff                    400
  22. Krille  Qvist                                Cloetta  fvf                         300  

     Yngre Herrjuniorer

1 Noel  Johansson                                   Cloetta  fvf                          580